Jak vybrat cyklistické rukavice pro sebe nebo jako dárek?

Cyklistické rukavice jsou podceňovanou, přesto však velmi důležitou součástí výbavy. Jak rukavice na kolo vybrat?

Rukavice na kolo jsou důležitou součástí výbavy každého cyklisty, ať už jezdí závodně nebo si občas vyjede s rodinou na výlet. Obzvlášť důležité jsou pro MTB jezdce,  kteří jezdí na kole v běžném provozu, například do práce. V obou případech jsou cyklistické rukavice důležitou ochranou před nejen sklouznutím rukou z řídítek. K čemu všemu jsou rukavice dobré a jak vybrat ty správné pro sebe či jako dárek?

K čemu všemu jsou rukavice na kolo dobré?

Rukavice jsou důležitým, avšak často podceňovaným bezpečnostním prvkem, který vám může ušetřit dost nepohodlí, trápení i bolesti. Pokud na kolo rádi vyrážíte i během chladnějších měsíců, samozřejmě vás ochrání i před zimou. 
 
Nejčastěji slouží jako ochrana před otlačeninami a puchýři. Nejedná se sice o nijak dramatické poranění, ale při delších a pravidelných jízdách, zvláště v rámci vytrvalostních závodů, může život ošklivě znepříjemnit a mít negativní vliv na váš sportovní a potažmo i na pracovní výkon. 
 
Cyklorukavice krátké na léto 
 
Výběr správného typu rukavic se liší podle jejich primárního účelu. Jiné si koupíte na zimu a na cestování po městě, jiné zase na vytrvalostní závody v teplých měsících. 
 

Jak vybrat správnou velikost cyklistických rukavic?

U cyklistických rukavic je nejdůležitější zvolit správnou velikost – pokud totiž zvolíte moc těsné či naopak volné, příliš pohodlí si v nich neužijete a mohou při jízdě spíš škodit než pomáhat. Zvolit správnou velikost je poměrně náročné, protože každý výrobce mívá jinou tabulku velikostí. 
 
Pokud vybíráte rukavice na kolo pro sebe, budete mít výběr jednodušší. Stačí se přeměřit a podle vámi zvolené značky si vybrat ty pravé.
 
Nejdůležitějšími mírami při výběru rukavic je délka prostředníčku a dlaně. Zajímat vás bude také obvod dlaně a délka palce. Pokud znáte všechna tato čísla, výběr budete mít mnohem jednodušší. 
 
Pokud chcete kupovat rukavice na kolo jako dárek, nejlepším způsobem je dostat se k jiné rukavici vašeho blízkého a velikost změřit na nich, popřípadě někteří výrobci používají číslování dle velikosti obuvi, tj. pokud máte například velikost obuvi č. 9, některý výrobce takto značí i velikost rukavic. 
 
Tabulka velikostí rukavic na kolo
zdroj: výrobce rukavic firma Polednik
 
 
Pokud si stále nebudete vědět s výběrem rady, nebojte se nás kontaktovat. Rádi vám poradíme!
 

Krátké nebo dlouhé „prsty“?

Další možnosti výběru už záleží především na individuálních preferencích.
 
Hned první bod, podle kterého se můžete rozhodovat je, zda budou vaše rukavice na celé prsty nebo pouze na jejich část. 
 
Teoreticky se jedná především o rozhodnutí designové. Pokud však hledáte rukavice na jízdu v zimě, jistě vám přijdou více vhod dlouhé rukavice na kolo, které zakryjí celé prsty.
 
Celoprstové rukavice jsou také většinou také pohodlnější a estetičtější. Jejich jediná nevýhoda je, že v nich většinou nemůžete ovládat mobilní telefon, což však při jízdě není potřeba. Bonusem je, že chrání v případě pádu nejen dlaň, ale také prsty.
 
Dlouhoprsté rukavice na kolo
 
Poslední dobou se velké oblibě těší i krátké cyklistické rukavice, se kterými se lépe pracuje například na mobilních zařízeních. 
 
Krátké rukavice na kolo
 
Ať už si zvolíte kteroukoliv z variant, svým rukám zařídíte ochranu před otlačením nejen během jízdy na kole, ale pomohou vám také při dalším sportu – například vzpírání či trénink shybů.
 

Na zimu volte zateplené rukavice

Pokud se věnujete s oblibou cyklistice i během chladných měsíců, měli byste nepochybně sáhnout po zateplených rukavicích. Příkladem mohou být například softshelové rukavice Etape Breeze WS+, kterým nechybí ani technologie SmartTouch, pomocí které můžete ovládat i dotyková zařízení. 
 
Zateplené cyklo rukavice 
 
V našem e-shopu však najdete i mnoho dalších značek a rukavic se zateplením. Volit tak můžete jak podle designových preferencí, tak i podle ostatních vlastností… 
 

U cyklistických rukavic nezapomínejte na maximální komfort

Pokud už máte jasno u těch nejdůležitějších parametrů, můžete rukavice na kolo dále vybírat podle míry komfortu, který si vaše ruce zaslouží. 
 
Obyčejné rukavice na kolo stojí sice pár korun, ale často nemají ani zapínání, natož froté zónu na jejich hřebu, která vám umožní pohodlně se zbavovat potu při jízdě. 
 
Pokud jezdíte spíše výjimečně a vaše jízda se dá popsat jako rekreační, jistě vám postačí. Pokud se však chcete do cyklistiky opřít skutečně naplno, rukavicím by neměly chybět gelové či pěnové výstelky, které účinně předcházejí nepříjemným otlakům od řídítek.
 
Oblíbenými dámskými rukavicemi, které nabízejí dokonalé pohodlí, jsou například Roeckl® Dovera, které navíc zamezují namáhání karpálních tunelů, a navíc jsou velmi stylové. 
 
Pro akčnější cyklisty se pak rukavice rozlišují také podle způsobu jízdy. Jiné se totiž hodí pro silniční cyklisty, které mají většinou kratší střih v oblasti prstů a jiné zase pro ty, kteří preferují jízdu v terénu, kde se hodí i celoprstové pro případ pádu z jízdního kola.

Chcete se dozvědět více?

Jak správně vybrat jízdní kolo

Jak správně vybrat jízdní kolo

Obsah: 1) typ kola 2) materiál rámu 3) komponenty 4) velikost rámu   Pokud plánujete pořídit si jízdní kolo, je nutné si ujasnit několik kritérií, které zde pro...celý článek

Povinná výbava jízdního kola a cyklisty

Povinná výbava jízdního kola a cyklisty

Jízdní kolo patří mezi dopravní prostředky, a proto se i na něj stahují určitá pravidla a povinná výbava . Předpisy, které určují povinnou výbavu jízdního kola, byly...celý článek


<< zpět do poradny
Kategorie

Přihlaste se k odběru novinek

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro Platím Pak
Youtube
Široký sortiment komponentů SHIMANO za výhodné ceny