Jak vybrat dětské kolo

Výběr dětského kola rozhodně nepodceňujte. Je důležité věnovat pozornost velikosti kola, aby ho dítě mohlo správně ovládat, dále komponenty, které dítě zvládne používat, kvalitu rámu a váhu kola. Samozřejmě také doplňky dětského kola a malého cyklisty.

Jak správně vybrat dětské kolo

Obsah:

  1. Velikost kola
  2. Vybavení kola
  3. Doplňky

1)    VELIKOST KOLA

Nepodceňujte výběr správné velikosti kola pro vaše dítě. Někteří lidé mají tendenci pořizovat větší kolo, aby „vydrželo déle“, toto je však velký omyl – do budoucna může mít dítě odpor k jízdě na kole, pokud je jeho jízdní kolo nadměrné, zbytečně těžké a případně nefunkční. Kolo vybírejte podle výšky a zkušeností dítěte, berte v potaz i velikost rámu. Správnou velikost kola poznáme tak, že dítěti ve stoje rozkročmo nad horní rámovou trubkou zbývá nad rozkrokem ještě asi pěst místa. Jezdec by také měl bez problémů dosáhnout ze sedla na řídítka, nohama na pedály a u menších kol také na zem.

Orientační tabulka velikostí kol podle výšky a přibližného věku dítěte:


 
-    Odrážedla pro nejmenší

Nejmenší dětská kola, která se vyrábějí, jsou tzv. dvanáctkykola s průměrem ráfku 12“. Je-li dítě ještě malé i na nejmenší dostupné kolo, zkuste mu koupit dětské odrážedlo, nebo také „kolo bez šlapátek“. Je to skvělá průprava před pořízením kola. Dítě se naučí šlapat, držet rovnováhu, zatáčet a odhadovat vzdálenosti.

-    Dětská kola 12", 14" a 16"

Jsou nejmenšími dětskými koly. Bývají vybaveny demontovatelnými balančními kolečky, která se můžou z kola nejenom odejmout, ale také můžete změnit jejich úhel a tím i míru podpory dítěte. Kola bývají jednorychlostní, což znamená, že nemají žádné převody. Brzdí se na nich zpětným záběrem pedálů, i když občas bývá k dispozici přední páková brzda. Kola by měla být vybavena prvky pasivní ochrany dítěte, jako jsou chrániče řetězu, chrániče konců řídítek …
Při koupi nezapomeňte zkontrolovat zda, a v jakém rozsahu lze na kole měnit výšku sedla, výšku řídítek a jejich naklopení – díky tomu budete moci přizpůsobit kolo růstu dítěte.

-    Dětská kola 20"

Dvacetipalcová kola mají propracovanější systém ovládání. Jsou jednorychlostní i vícerychlostní s přehazovačkou a zadním měničem převodů ovládaným otočným mechanismem na řídítkách, mívají přední i zadní pákovou čelisťovou brzdu. Některá z kol jsou dokonce vybavena odpruženou vidlicí, která tlumí nárazy a zvyšuje pohodlí dítěte na dlouhých vyjížďkách v terénu.

-    Dětská kola 24"

Jsou to už v podstatě zmenšené verze bicyklu pro dospělé s jediným rozdílem – ráfky kol mají průměr 24". Standardně bývají vybavena přehazovačkou s předním a zadním měničem převodů, přehazování se realizuje prostřednictvím otočného mechanismu na řídítkách, kola mají přední i zadní pákovou brzdu. Děti na nich dokáží ujet i velké vzdálenosti a překonávat kopce.

-    Dětská kola 26" kola neboli juniorská kola

Pokud je vaše dítě již příliš velká i na 24“ kolo, tak neváhejte sáhnout po nejmenších rámech kol dospělých. V této kategorii se kola už dělí na silniční, treková, horská, crossová a mají různé průměry ráfků od 26". Nejmenší dospělé rámy se pohybují mezi 13 a 15,5 palci.


2)    VYBAVENÍ DĚTSKÝCH KOL

-    12", 14" a 16" – nejmenší dětská kola

Do jejich výbavy patří opěrná balanční kolečka. Nemají přehazovačku, brzdí se na nich zpětným záběrem pedálů (tzv. torpédo) a postupně využívají i přední pákovou brzdu. Sedla i řídítka lze výškově nastavit. Při výběru těchto kol dbejte na bezpečné zakončení řídítek a pokrytí celého řetězu plastovým chráničem

-    20" – pokročilejší dětská kola.

Už bývají vybaveny přehazovačkou, mají dvě pákové brzdy a volnoběžný náboj. U některých najdete i odpruženou vidlici

-    24", 26" - největší dětská a juniorská kola

Jsou prakticky totožná s koly pro dospělé. Do jejich vybavení náleží přehazovačka, přesmykač, dvě ruční brzdy, odpružená vidlice.

3)    DOPLŇKY KOLA

Nejdůležitějším doplňkem je rozhodně cyklistická přilba, která dítě ochrání a bez níž do 18 let ani nesmí vyjet na silnici. Vhodné jsou cyklistické rukavice, které sají pot a při případném pádu ochrání dítě před odřeninami rukou. Vhodné doplňky k dětskému kolu jsou například odrazky, reflexní prvky, košíky s cyklistickou lahví, brašničky na kolo a také zvonek.


Chcete se dozvědět více?

Jak zabezpečit jízdní kolo aneb výběr toho správného zámku

Jak zabezpečit jízdní kolo aneb výběr toho správného zámku

Zcizení či ztráta jízdního kola je velmi nákladná nepříjemnost. Jak se chránit před nenechavci, kteří chtějí zcizit moje kolo a co dělat, aby Vám Vaše jízdní kolo nikdo...celý článek


<< zpět do poradny
Kategorie

Přihlaste se k odběru novinek

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Youtube
Široký sortiment komponentů SHIMANO za výhodné ceny