Na nejvýše položený hrádek a za nejjižněji položenými jeskyněmi

Kam se za těmito „NEJ“ vydat? Nikam jinam, než na největší přehradní nádrž České republiky – Lipno. Lipno nabízí nepřeberné možnosti vyžití jak v létě, tak v zimě, a to pro celou rodinu. Na své si přijdou příznivci vodních sportů, turistiky, cyklistiky, in-line i zimních bruslí, lyžování, ale i milovníci kultury, architektury a dobrého jídla. A výhodou je, že je to poměrně blízko a nehrozí žádná jazyková bariéra.

Dnes vám přinášíme 2 tipy na cyklo výlety, které nabízejí od každého něco. A protože je Lipno přímo dětským rájem, měly by je zvládnout i zdatnější menší cyklisti. Oba okruhy začínají i končí v Přední Výtoni. Je to strategicky velmi vhodně zvolený bod, který nabízí relativně klidnější zázemí, ale zároveň je na dosah těch nejoblíbenějších turistických atrakcí v Lipně nad Vltavou.

 

Zdroj: www.cykloserver.cz

Z Přední Výtoně se vydejte po stezce 1019 směrem na Spáleniště a dále kolem Multerberského rašeliniště k osadě Pasečná. Na rozcestí u Janovy cesty pokračujte po cyklostezce č. 1033 do obce Svatý Tomáš. Tady doporučujeme udělat si před výstupem na hrad pauzu. Vesnice je malinká, ale má co nabídnout. Milovníci architektury ocení kostel Božího těla z roku 1347, kde dodnes probíhají bohoslužby. A ti, co dávají před kulturou přednost jídlu, můžou zavítat do restaurace Hájovna. Hájovna se může pochlubit výbornou domácí kuchyní a hezkým zázemím pro děti. Na vaše ratolesti tu čeká pískoviště, skluzavka a trampolína. Po dobrém obědě je zase čas šlápnout do pedálů a vystoupat k hradu. Jedná se o slušnou poobědovou rozcvičku, i přes to, že zřícenina hradu je opravdu kousek.

Vítkův hrádek je s 1053 m.n.m. nejvýše položeným hradem v Čechách. A to zdaleka není jeho jediné „NEJ“. Z největší dochované obytné věže Donjon můžete obdivovat ty nejkrásnější výhledy na Lipno, Šumavu či Novohradské hory. A když vám bude počasí přát, uvidíte i Rakouské Alpy. Hrad má opravdu bohatou historii. Nebudeme Vám ji tu celou prozrazovat, ať se máte na co těšit, ale za zmínku například stojí, že zde byl ve 14. století vězněn král Václav IV., syn krále Karla IV. Nebo že hrad po 2. světové válce sloužil armádě jako hláska protivzdušné obrany. Další informace o Vítkově hrádku včetně otvírací doby a pořádaných kulturních akcích najdete na webovcých stránkách hrádku.

  

Kostel Božího těla

   

Vítkův hrádek

Vyhlídková věž Donjon

 

Výhled na Lipenskou přehradu

Až se dostatečně pokocháte nádhernými přírodními scenériemi, vydejte se po trase č. 1021 do Frýdavy a zpět do Přední Výtoně cyklotrasou po vedlejší silnici. Nejen malý výletníci po sportovním výkonu ocení koupání u jedné z nejkrásnějších pláží Lipna přímo v Přední Výtoni. Toto „NEJ“ má ale také svá úskalí – je tu často hodně plno. Kdo by neměl dost a chtěl si okruh prodloužit, může ve Frýdavě naložit jízdní kolo na přívoz do Frymburku a do Přední Výtoně to vzít přes Lipno nad Vltavou po Lipenské magistrále a od přehradní hráze po cyklostrase č. 7.

 

Zdroj: www.cykloserver.cz

I druhý okruh se dá libovolně prodlužovat a zkracovat podle momentálního rozpoložení cyklistů. Z Přední Výtoně se vydejte po cyklotrase č. 7 k přehradní hrázi, kde se propojuje s Lipenskou magistrálou (č. 33) a pokračujte do Loučovic. Cyklotrasa se v Loučovicích vzdaluje od vody a vede vás středem obce, což můžete využít k doplnění zásob v potravinách, nebo k občerstvení v některé z místních hospůdek. Na pomezí Loučovic a přírodní rezervace Čertova stěna - Luč se cyklotrasa opět stáčí k Vltavě, abyste si mohli naplno vychutnat říční koryto plné velkých, vodou vymletých balvanů nazývané Čertovy proudy a působivé skalní útvary Čertovy stěny - Luče. Právě někde tam, v balvanovém moři ve svahu kopce Luč, se nachází nejjižněji položená jeskyně České republiky. Hledat ji ale nedoporučujeme, mohlo by dojít k úrazu.

Cyklotrasa přírodní rezervací vede náročným terénem a je vhodná pro horská kola a zdatnější cyklisty. Ti, co vyznávají spíše zpevněné povrchy, mohou kolo uzamknout poblíž cedule stezky pro chodce a cyklisty a projít si rezervaci po svých. Stojí to určitě za to. V případě pěší varianty se po návratu ke kolům vydejte zpět po cyklotrase č. 33 do Lipna nad Vltavou a dále do Frymburku, kde vás přívoz převeze do Frýdavy a odtud po cyklostezce č. 7 zpět do Přední Výtoně. Cestou narazíte na množství hospůdek a restaurací, takže o hladu ani žízni nebudete.

V druhém případě, po zdolání namáhavého úseku, pokračujte opět po zpevněné cestě až do Vyššího Brodu, kde na vás čeká množství přírodních a historických lákadel. Přímo ve Vyšším Brodě například cisterciácký klášter či raně gotický kostel svatého Bartoloměje. Severně od Výššího Brodu poutní místo Kraví hora, západně po červené turistické značce (neznačená cyklostezka částečně po nezpevněném povrchu) vyhlídka Čertova stěna, nebo jihozápadně vrch Vyklestilka, který získal své jméno po vyznavačích Wicklefova a Husova učení, kteří se tu schovávali. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, určitě doporučujeme Vyšším Brodem jen neprojet a minimálně si udělat v některé z místních restaurací pauzu a nabrat síly na další, poslední etapu. Ta vede po cyklostezce č. 1033 přes Mnichovice a Kapličky ke Spáleništi. Na rozcestí se odpojte a dále pokračujte po stezce č. 1019 až do Přední Výtoně.

Kdo si chce dát jen do těla a pořádně si zajezdit na kole, může oba výlety spojit. Z Vítkova hrádku do Frýdavy, pak na přívoz do Frymburku a po stezce č. 33 až do Vyššího Brodu a zase zpět do Přední Výtoně.

Ať už se rozhodnete pro některý z námi navrhovaných výletů nebo ne, jedno je jasné, na Lipně se určitě nudit nebudete. Další tipy na výlety pro cyklistické nadšence i rodiny s dětmi na Lipně najdete na mtbs.cz. A my se jdeme podívat, kam se vydáme příště. 


Chcete se dozvědět více?

Povinná výbava jízdního kola a cyklisty

Povinná výbava jízdního kola a cyklisty

Jízdní kolo patří mezi dopravní prostředky, a proto se i na něj stahují určitá pravidla a povinná výbava . Předpisy, které určují povinnou výbavu jízdního kola, byly...celý článek

Jak zabezpečit jízdní kolo aneb výběr toho správného zámku

Jak zabezpečit jízdní kolo aneb výběr toho správného zámku

Zcizení či ztráta jízdního kola je velmi nákladná nepříjemnost. Jak se chránit před nenechavci, kteří chtějí zcizit moje kolo a co dělat, aby Vám Vaše jízdní kolo nikdo...celý článek


<< zpět do poradny
Kategorie

Přihlaste se k odběru novinek

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro Platím Pak
Youtube
Široký sortiment komponentů SHIMANO za výhodné ceny