BIKETOUR: LAGO DI GARDA – RÁJ (NEJEN) BIKERŮ

Kdo z vás ještě nebyl na Gardě? Pokud se přece jen někdo najde, tady je motivace naším pohledem... 

Autor: Andrea Drengubáková

Foto: Tomáš Rucký

Pro Cyklodiskont.cz převzato v rámci spolupráce z: https://mtbs.cz 

Lago di Garda je mezi cyklisty pojmem. Kopce kolem jezera se tyčí až do výšky 2000 metrů, takže nejen že se svezete po dlouhých přírodních trailech, ale solidně si do toho zamakáte. Komu se „za své“ do kopce nechce, může využít lanovku na Monte Baldo nebo služby shuttelů.

Jak píšu výše, vyjet si tu kopec „za své“ vyžaduje výbornou fyzičku, takže z cyklovýletu se nezřídka vracíte takřka za setmění. My jsme tu na bikové traily zvolili variantu tzv. shuttlu, tedy služby vývozu autem i s kolem na kopec. Vybrali jsme si tedy Torbole Bike Shuttle Station, kde bylo možné si vybrat mezi 5 traily a před jízdou bylo samozřejmostí "pravé italské piccolo".

 

Torbole Bike Shuttle station má svůj denní rozvrh, který je zveřejněný před jejich kanceláří (Torbole, Via Matteotti 77), kde jsou časy pevně dané, traily se mohou měnit. Jezdí se vždy od kanceláře v 11:30, 12:00, 14:30 a 16:30 a dá se vybrat mezi populárním trailem Tremalzo Classic, Coast to Coast trailem, Navene trailem, Coast trailem a trailem Skul Val Del Diaol. K trailům dostanete mapku přímo v kanceláři.

My jsme si vybrali ve 14:30 trail Navene, na jehož start trvá cesta 40 minut a z kopce jedete pohodovým tempem 1,5 hod (10 km). Trail je typu allmountain/enduro, takže určitě doporučujeme celoodpružené kolo.

Nejobtížnější kamenité úseky se nachází na začátku trailu, po první třetině se ale pěšina znatelně zjednoduší a ke konci už se proháníte po plynulém lesním singltrailu bez technických překážek. Trail vás „vyplivne“ přímo u Gardy v městečku Navene, takže zpátky do Torbole už se musíte dostat po silnici po svých. Jde zhruba o 9 km po rovině a ideálně mějte s sebou nějakou blikačku, protože jedete dvěma tunely.

Další den jsme se rozhodli pro vývoz na Monte Baldo (2218 m) lanovkou, která je charakteristická svým 360stupňovým otáčením, takže máte výhled na jezero, ať už sedíte kdekoli. Výjezd na Monte Baldo stojí rozhodně za to, jen se obrňte trpělivostí, protože nezřídka se tu stojí i 1-2 hodinová fronta a lanovka jezdí každou půlhodinu, takže doporučujeme vydat se už na první lanovku v 8 hodin ráno.

Lanovka ve stanovené časy vyváží i kola: 8:15, 8:45, 9:15, 15:15, 16:15, 17:15. Pokud nestíháte ranní jízdy, kupte si lístek už dopředu (funguje jako místenka, takže je jisté, že se na lanovku v daný čas opravdu dostanete). Z vrcholu Monte Baldo se můžete vydat na několik cyklookruhů – dva červené, fialové a jeden freeridový.

Červená trasa MTB red tour je ideální volbou, pokud nevyhledáváte technické traily, preferujete zpevněné cesty a chcete si i zadupat do kopce. Trasa má 35 km, trvá zhruba 4 hodiny a „vyplivne“ vás v městečku Torbole. Po celou dobu je srozumitelně značená a postačí vám na ni i „pevňák“.

Kdo disponuje dostatečným technickým umem a upřednostňuje terén, může se vydat po nějaké z turistických cest vedoucích k jezeru. Na turistických trasách sice není zákaz kol, určitě je ale ohleduplnější vydat se na sjezd buď brzy z rána, nebo k večerním hodinám, abyste se s pěšími turisty nijak vzájemně neomezovali.

Mapa na bikové trasy z Monte Baldo: https://funiviedelbaldo.it/en/mountain-bike-en/

Tip na turistiku

Monte Baldo je samozřejmě skvělým výchozím bodem také pro řadu turistických výletů. Od výstupu lanovky se můžete vydat na vyhlídku buď doprava na vrchol Cima Pozzete (2132 m), nebo na bližší vyhlídkový bod doleva po hřebeni na La Colma di Malcesine. Po cestě po hřebeni můžete zahlédnout mnoho startujících paraglidistů, pro něž je Garda velmi populárním místem a užívají si tak západ slunce nad jezerem ze zcela jiné perspektivy.

Tip na kulturu

Městečko Malcesine je navštěvované nejen díky lanovce, ale také hradu Castello Scaligero ze 13. století, který leží na výběžku do jezera, a tak pozornost upoutává už z dálky. Hrad je mimo jiné zajímavý tím, že na jeho území byly nalezeny pozůstatky etruských hrobů. Hrad si můžete prohlédnout každý den od 9:30 do 18:30 dospělí za 6 eur, děti za 3 eura.

Tip na ubytování:

Na Gardě jsme byli ubytovaní v hotelu Campagnola v Riva del Garda, který nabízí privátní wellness a venkovní bazén, který jsme kvůli vedrům často využívali. Ke snídani se dá vybrat z různých druhů sýrů, salámů, dortů, ovoce nebo palačinek.

 

Lago di Garda v kostce

Vzdálenost z Prahy - 9 h

Shuttle na traily - www.bikeshuttletorbole.com

Lanovka Malcesine - www.funiviedelbaldo.it

Provozní doba lanovky Malcesine - Denně v půlhodinových intervalech 8:00 –18:00

1 jízda na lanovku dospělý - 15 eur

1 jízda na lanovku děti do 14ti let - 10 eur

Webové stránky ubytování - www.hotelcampagnola.com

Webové stránky - www.visitgarda.it


Chcete se dozvědět více?

Nákup jízdního kola přes internet

Nákup jízdního kola přes internet

Nákupu jízdního kola přes internet se nemusíte bát. Kolo, které si objednáte z e-shopu Cyklodiskont.cz , před odesláním sestavíme a seřídíme tak, abyste ihned po obdržení...celý článek

Výměna řetězu na jízdním kole

Výměna řetězu na jízdním kole

Řetěz je jednou z nejdůležitějších a nejvíce namáhaných komponent jízdního kola. Postupně se opotřebovává s každým najetým kilometrem. Vliv na životnost řetězu má ale i...celý článek

Jaký cyklobatoh vybrat a proč

Jaký cyklobatoh vybrat a proč

Na kolo s sebou vždy potřebujete několik důležitých věcí, ale do čeho je uložit? Například tašky přes rameno jsou sice módní, ale na páteř působí nepříznivě. Tento problém...celý článek


<< zpět do poradny
Kategorie
Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Youtube
Hodnocení obchodu na Zboží.cz
Široký sortiment komponentů SHIMANO za výhodné ceny