Kotoučové brzdy a jejich údržba

Brzdy jsou bezpochyby jednou z nejdůležitějších částí jízdního kola. Proto je důležité udržovat je čisté, a přesvědčit se o jejich dobrém stavu a správném nastavení před každou jízdou. Kotoučové brzdy v současnosti masově nahrazují ráfkové brzdy u většiny moderních horských a krosových kol. Důvod je prostý – brzdný účinek kotoučových brzd je nesrovnatelně vyšší než u ráfkových brzd. Většina kotoučových brzd v současnosti je hydraulická, pouze v levnějších cenových kategoriích se nabízí kotoučové brzdy ovládané lankem. 

29" horské kolo SUPERIOR XP 909 osazené hydraulickými brzdami Shimano M396 180/160mm

29" horské kolo SUPERIOR XP 909 osazené hydraulickými brzdami Shimano M396 180/160mm

 

Jak často kontrolovat brzdy?

Celkovou kontrolu brzd provádějte před každou jízdou. Ujistěte se, že jsou brzdové komponenty v pořádku a dobrém provozním stavu. Kromě průběžných kontrol je vhodné nechat brzdy pravidelně zkontrolovat zkušeným mechanikem v servisu, který může zachytit problémy, které sami odhalit nemusíte. Servisní prohlídka je dostatečná vždy po 6 měsících v případě, že jezdíte pouze příležitostně nebo sezónně, pokud jezdíte často nebo celoročně, vezměte kolo do servisu vícekrát do roka.

 

Správná manipulace při údržbě kotoučových brzd

Kotouče a zejména brzdové destičky mohou být poškozeny i nepatrným množstvím oleje a mastnoty, při každé manipulaci s kotoučovými brzdami se proto snažte minimalizovat kontakt brzdného povrchu s holou pokožkou. Pokud přece jen ke styku pokožky a brzdových ploch dojde, vyčistěte je alkoholem nebo produktem určeným k čištění kotoučových brzdových destiček, poté destičky lehce obruste brusným papírem. 

U hydraulických brzd se nikdy nedotýkejte brzdových páček, když je kolo vyjmuté z rámu nebo vidlice, což by mohlo vést ke zmenšení prostoru pro zpětné vložení brzdového kotouče, a případně i k zavzdušnění brzdy. Je proto vhodné při vyjmutí kola zajistit brzdový třmen distanční vložkou.

Diletační vložky

Postup kontroly brzd a vyčištění brzdových destiček

Nejdříve vizuálně zkontrolujte přední i zadní třmen a ujistěte se, že brzdové kotouče jsou vystředěny mezi brzdovými destičkami. Každá brzdová destička by měla při stisknutí brzdové páky dosáhnout úplného kontaktu s kotoučem. Brzdové destičky  se při používání opotřebovávají, což může postupně vést k pomalejší odezvě brždění a nutnosti většího úsilí jezdce při brždění. Zkontrolujte, zda nejsou brzdové destičky lesklé nebo výrazně opotřebované. Pokud jsou destičky lesklé nebo sklovité, vyjměte je z třmenů a lehce je obruste o kus brusného papíru položeného na rovný povrch. Pokud mají destičky tloušťku menší než 3 mm včetně jejich kovového držáku, je třeba je vyměnit. Vyjmutím kola zkontrolujte i podložky a podívejte se do prostoru, kde se brzdový kotouč otáčí. Na hadičkách zkontrolujte všechny spoje, pokud zjistíte únik brzdové kapaliny, vezměte kolo do servisu. 

Brzdové destičky

Správná péče o kotoučové brzdy prodlouží jejich životnost a Vy si budete moci užívat bezpečnou jízdu na kole. Objednejte si proto vhodné čistící prostředky, případně i nové komponenty  na Cyklodiskont.cz!
 
V dalším článku se podíváme na správný postup pro seřízení kotoučových brzd.

Doporučené produkty

brzdová hydraulická hadička SHIMANO SM-BH90SSL100 (1000mm)

brzdová hydraulická hadička SHIMANO SM-BH90SSL100 (1000mm) Skladem (3 Ks) 249 Kč Detail

Chcete se dozvědět více?

Výměna řetězu na jízdním kole

Výměna řetězu na jízdním kole

Řetěz je jednou z nejdůležitějších a nejvíce namáhaných komponent jízdního kola. Postupně se opotřebovává s každým najetým kilometrem. Vliv na životnost řetězu má ale i...celý článek

Jak vyměnit plášť a duši na kole

Jak vyměnit plášť a duši na kole

Vhodně zvolené pláště na kolo  Vám zajistí komfortní jízdu, ať už preferujete jakýkoliv styl jízdy a typ povrchu. Pláště se vyrábí v nepřeberných variantách pro silniční,...celý článek

Jak pečovat o jízdní kolo

Jak pečovat o jízdní kolo

Obsah: 1. Kontrola kola před a po jízdě     - Rychla kontrola jednotlivých částí     - Rady a doporučení pro bezpečnou jízdu 2. Údržba jízdního kola     - Časový...celý článek


<< zpět do poradny
Kategorie

Přihlaste se k odběru novinek

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Youtube
Hodnocení obchodu na Zboží.cz
Široký sortiment komponentů SHIMANO za výhodné ceny