- Úvod
- Poradna
- Cyklo komponenty a doplňky
- Jak zabezpečit jízdní kolo aneb výběr toho správného zámku
Jak zabezpečit jízdní kolo aneb výběr toho správného zámku
Zcizení či ztráta jízdního kola je velmi nákladná nepříjemnost. Jak se chránit před nenechavci, kteří chtějí zcizit moje kolo a co dělat, aby Vám Vaše jízdní kolo nikdo neukradnul? V současné době jsou jízdní kola pro zloděje stále velmi lákavá. Na základě našich zkušeností jsme pro Vás připravili několik doporučených zásad opatření proti ukradení jízdního kola a možnosti využití různých druhů zámků a zabezpečení.
Vhodné zásady bezpečnosti proti ukradení kola
1. Uzamykejte jízdní kolo na místa, kde se nacházejí např. kamery městské policie a kde se pohybuje větší počet lidí, aby případný zloděj neměl dostatek času kolo ukrást.
2. Jízdní kolo výhradně uzamykejte k pevným předmětům, které jsou ukotveny do země, zdi, apod.
3. Bezpečnost určitě zvýší uzamknout své jízdní kolo dvěma či více zámky.
4. Sundejte ze svého kola vše, co lze snadno ukrást, tj. sedlo, osvětlení, brašny, cyklocomputer, apod.
Jak zabránit krádeži kola?
1. Označení jízdního kola – výrobní číslo
Většina výrobců jízdních kol označuje své výrobky výrobním číslem. Výrobní číslo jízdního kola naleznete z estetických důvodů většinou na dolní rámové trubce nebo na rámu pod středovým složením. Prodejci jízdních kol tato výrobní čísla zaznamenávají ve své evidenci při prodeji spotřebiteli (pokud spotřebitel uvede své kontaktní údaje) a na prodejním dokladu. V případě zcizení a následném nalezení Policií ČR je možné nalezené jízdní kolo dohledat v této evidenci a navrátit původnímu vlastníkovi. Takové případy se již několikrát staly. Další možností je, že na rám jízdního kola bude vyraženo evidenční číslo Policie ČR, podle kterého lze jednoduše určit majitele. Jedná se o cenově dostupnou záležitost. Označení kola má silně odrazující účinek, a tudíž vysoce snižuje riziko odcizení. Výhodou je také registrace jízdního kola u Policie ČR.
2. Bezpečnostní blokování jízdního kola
Formou zabezpečení kola je použití kvalitního zámku. Na výběr jsou lankové zámky, řetězy nebo u-locky, který připevníte např. ke stojanu. Příliš levná řešení bývají neúčinná. Zloději používají při krádeži ve většině případů štípací kleště, které si s takovýmto blokováním bohužel velmi rychle poradí. Vyplatí se tedy raději investovat a mít jistotu, že zakoupený lankový zámek nebo řetěz ostří odolá.
3. Sedla a zapletená kola
Zloději se většinou v technice a příslušenství jízdních kol dobře vyznají a proto, když vidí např. drahé sedlo nebo zapletená kola, rozhodnou se ukrást třeba pouze tyto součásti, místo celého jízdního kola, když je jinak zbytek kola dobře zabezpečen. Dejte tedy pozor na důkladné připevnění veškerého vybavení Vašeho jízdního kola. Někteří majitelé kol vytahují sedátko z kola a berou si ho s sebou. Jízdní kolo bez sedla nebo zapletených kol je poté jistě pro zloděje méně atraktivní.
4. Monitoring GPS pro kolo
Na trhu jsou dostupné speciální GPS vysílače skryté např. na zadním světle. Díky takovémuto zařízení může majitel kdykoliv zkontrolovat lokalizaci zařízení a osobu, která ho používá. Takovéto řešení se také velmi dobře hodí i pro rodiče, kteří chtějí mít své děti pod kontrolou.
5. Co mám dělat při krádeži?
Krádež jízdního kola bychom měli ihned ohlásit na nejbližší služebně Policie ČR. Policie poté často objeví i místa, na nichž se skladuje kradená technika zlodějů. Pokud je výrobní nebo evidenční číslo jízdního kola v databázi prodejců nebo Policie ČR, pak je možné nalezené ukradené zboží vrátit původním majitelům.
Typy zámků na kolo
1. Lankové a spirálové zámky na kolo
Lankový a spirálový zámek patří mezi nejoblíbenější a nejvíce prodávané zámky na kolo. Jejich hlavní výhodou je lehkost a skladnost, tudíž se snadno převážejí. Takové zámky se vejdou i do menší brašničky na kolo, nebo je lze umístit na rám kola. Některé typy mají i držák k připevnění ke kolu a pro snadnou manipulaci.
2. Zámkové podkovy na kolo neboli „U“ zámky
Zámková podkova je někdy kvůli tvaru označována také jako „U“ zámek a patří k nejbezpečnějším zámkům. Tyto zámky poskytují vynikající míru zabezpečení, ale jsou neskladné (nelze je složit ani smotat) a těžké. Lze je pomocí adaptérů vozit na rámu kola. Některé typy jsou opatřeny ještě přidaným lankem pro vyšší zabezpečení jízdního kola.
3. Skládací zámky na kolo
Skládací zámek je vysoce bezpečný, a jak název napovídá, je možné jej složit. Vzhledem k jejich konstrukci patří k dražším zámkům a jsou o něco těžší.
4. Článkové a řetězové zámky na kolo
5. Držák zámku na kolo
Způsob zamykání
Doporučené produkty
Chcete se dozvědět více?
Povinná výbava jízdního kola a cyklisty
Jízdní kolo patří mezi dopravní prostředky, a proto se i na něj stahují určitá pravidla a povinná výbava . Předpisy, které určují povinnou výbavu jízdního kola, byly...celý článek
<< zpět do poradny