Nákup jízdního kola přes internet

Nákupu jízdního kola přes internet se nemusíte bát. Kolo, které si objednáte z e-shopu Cyklodiskont.cz, před odesláním sestavíme a seřídíme tak, abyste ihned po obdržení kola mohli vyrazit na první cyklo výlet. Vzhledem k přepravním podmínkám je nutné demontovat některé komponenty, u kterých by mohlo dojít k poškození při dopravě. Z tohoto důvodu obdržíte s kolem i jednoduchý návod k dodatečné montáži těchto komponent (představec a řídítka, pedály, sedlo a přední kolo). Natočili jsme pro Vás i instruktážní video, ve kterém Vám náš zkušený mechanik předvede, jak snadno připravíte Vaše nové kolo na první vyjížďku.  

 

 

Sestavení jízdního kola z krabice krok za krokem

  1. Kolo vybalte z krabice a zbavte všech ochranných prvků
  2. Zkontrolujte, zda je Vaše objednávka kompletní
  3. Montáž předního kola (Nasadíte demontované přední kolo do vidlice. Dbejte na to, aby páka rychloupínacího šroubu byla dostatečně dotažena směrem k vidlici. Kolo musí být uprostřed vidlice. Brzdové špalíky by měly být přesně proti brzdovým drahám ráfku. Vraťte zpět bowden brzdy. Roztočte kolo a zkontrolujte, zda brzdové botky neškrtají o plášť.)
  4. Montáž pedálů (Pedály jsou označeny písmeny „R“ a „L“. Pedál „R“ má pravý závit a montuje se na pravou kliku, pedál „L“ má levý závit a montuje se na levou kliku. Je vhodné pedály před montováním do klik opatřit vazelínou. Zkontrolujte, zda jsou pedály dostatečně utaženy. Některé pedály jsou opatřeny klipsnami a řemínky, které slouží k upevnění nohy při jízdě. Některé modely kol mají místo standartních pedálů pedály nášlapné – ty je lepší nechat nastavit odborným servisem.)
  5. Nasazení a zajištění sedla (Sedlo nastavíte pomocí rychloupínáku – matice na konci sedlové trubky. Po správném určení výšky sedla zkontrolujte dotažení sedlovky. Upozornění: Na sedlovce je drážkou vyznačená maximální přípustná výška pro její vytažení – NIKDY nenastavujte sedlovku nad tuto drážku! Zabráníte tím poškození rámu jízdního kola.)
  6. Nasazení řídítek a představce (V dnešní době se používají dva typy představců – se závitem a bez závitu – tzv. A-head představce. Závitové představce se zasunují do krku vidlice a upevňují se pomocí dlouhého šroubu, který prochází podélně celým představcem. Matice tohoto šroubu má buď kónicky tvar, nebo tvar šikmo seříznutého kužele. V obou případech ji použijte k dotažení představce ve sloupku vidlice. Na představci je ryskou vyznačena maximální povolené vysunutí z vidlice – nikdy představec nenastavujte nad tuto rysku. Zabráníte tím poškození představce. A-headové představce – bez závitu, jsou upevněny na sloupek vidlice zvenčí. U tohoto typu není možné nastavit výšku. Pokud budete chtít nastavit řídítka výše, musíte si vybrat buď vyšší řídítka, nebo jiný představec s jiným úhlem sklonu. Seřiďte hlavové složení a dotáhněte představec.
  7. Pečlivě zkontrolujte funkci a dotažení všech částí vašeho nového kola. Nevyjíždějte s kolem, které není v plně funkčním stavu. Pokud si nejste jisti, že zvládnete kolo spolehlivě seřídit sami, svěřte tuto práci kvalifikovaným odborníkům.
  8. Pokud chcete kolo užívat k provozu na veřejných komunikacích, neváhejte se nás zeptat, kolo Vám pomůžeme dovybavit, aby splňovalo podmínky dle platné legislativy České republiky.


Základní seřízení posedu na kole
Výška sedla – posaďte se na kolo a postavte se na pedály s jednou nohou ve spodní poloze. Při optimální výšce sedla by tato noha měla být mírně pokrčena v koleni, v případě, že položíte paty na pedál, noha by měla být téměř natažena. Vysoko nastavené sedlo způsobuje nadměrné zatížení zad, boků, natažení nohou. Nízko nastavené sedlo způsobuje nadměrnou námahu kolen a stehenních svalů.
Poloha sedla – k nastavení polohy nám může pomoci olovnice. Kliky na kole nastavíme vodorovně, pak se posadíme na kolo, položíme nohu na přední pedál tak, aby kloub palce ležel přesně na ose pedálu,  pokud zmíněnou olovnici spustíme z vrcholu kolena, měla by protít osu pedálu. Pokud ne, posuneme sedlo a upravíme.
Sklon sedla – měl by být téměř nulový. Zvláště, pokud je větší sklon směrem dopředu, vaše zápěstí i celé ruce jsou více zatěžovány. Pokud je sedlo v záklonu, nepřiměřeně tlačí na sedací části vašeho těla.
Se správně seřízeným posedem na kole, předejdete bolestem rukou, zad i sedací části. K případné bolesti ovšem přispívají i další aspekty, jako špatná velikost kola, nevhodný oděv, či různé kombinace těchto aspektů.

Výška řídítek
Do jisté míry je dána určením a velikostí kola, jenom malé rozpětí se dá ovlivnit seřízením

  • Kola se závitovým představcem – zde je možné v určitém rozmezí nastavovat výšku řídítek. Horní hranice vysunutí představce z vidlice je vyznačena ryskou na představci. Nad tuto hranici řídítka nevysunujte – hrozilo by zlomení či zdeformování představce. Posunování řídítek nahoru a dolu je možné po uvolnění představce ve vidlici šroubem v horní části představce – povolený šroub gumovou paličkou, nebo kladívkem přes dřevěný špalík sklepneme směrem dolů a řídítka uvolníme. Po nastavení požadované výšky opět pořádně dotáhneme.
  • Kola s A-headovým představcem – vidlice u tohoto typu představců má délku krku až do představce, není tedy možná dát řídítka výše, než jak jsou nastaveny výrobcem. Pokud vám výška řídítek nevyhovuje, musíte si vybrat buď vyšší řídítka, nebo jiný představec s jiným úhlem sklonu.

 

Podívejte se na související instruktážní videa na našem YouTube kanále:

Jak na montáž pedálů na kolo

 

 Jak vyměnit plášť a duši na kole

 

Vážený zákazníku, děkujeme, že jste si ke koupi kola vybral náš internetový obchod www.cyklodiskont.cz. Věříme, že budete s koupí Vašeho nového kola spokojeni a najedete spoustu kilometrů při Vašich výletech.


Chcete se dozvědět více?

Jak správně vybrat jízdní kolo

Jak správně vybrat jízdní kolo

Obsah: 1) typ kola 2) materiál rámu 3) komponenty 4) velikost rámu   Pokud plánujete pořídit si jízdní kolo, je nutné si ujasnit několik kritérií, které zde pro...celý článek

Jak vybrat dětské kolo

Jak vybrat dětské kolo

Výběr dětského kola rozhodně nepodceňujte. Je důležité věnovat pozornost velikosti kola , aby ho dítě mohlo správně ovládat, dále komponenty, které dítě zvládne používat,...celý článek

Pedály na kolo a jejich montáž

Pedály na kolo a jejich montáž

Správná montáž pedálů na jízdní kolo pro dosažení maximálního komfortu Horské kolo, dětské kolo, ale i jakékoliv jiné jízdní kolo potřebuje k výkonu své skvělé služby...celý článek


<< zpět do poradny
Kategorie

Přihlaste se k odběru novinek

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Youtube
Hodnocení obchodu na Zboží.cz
Široký sortiment komponentů SHIMANO za výhodné ceny